Home > Microsoft Windows > 0xc00000f Windows boot etmiyor çözümü

0xc00000f Windows boot etmiyor çözümü

February 22nd, 2012

Bu tür boot (açılış) problemleri genellikle diskin zarar görmesi ile ilgilidir. Disk fiziksel olarak zarar görmüş olabilir ya da açılış kaydı bozulmuştur. Bu sorunu giderebilmek  için aağıdaki adımlar uygulanabilir:

Sabit Disk Testi – Bootable CD:
Eğer yeni bir Seagate marka diskiniz varsa bu tool ile hatalara karşı diskinizi tarayabilir ve düzeltebilirsiniz. Bootable CD dir. CD ye yazdırıp bu cd üzerinden boot etmelisiniz. Seatools yazılımı: http://www.seagate.com/ww/v/index.jsp?locale=en-US&name=SeaTools&vgnextoid=720bd20cacdec010VgnVCM100000dd04090aRCRD
Western Digital için WdDiag: http://support.wdc.com/product/download.asp?lang=en
Samsung için Estool: http://www.samsung.com/global/business/hdd/support/utilities/ES_Tool.html
Samsung Disk manager yazılımı: http://www.samsung.com/Products/HardDiskDrive/utilities/shdiag.htm
Hitachi’s Drive Fitness Test yazılımı: http://www.hgst.com/hdd/support/download.htm#DFT
Fujitsu menşeili Toshiba disk sürücüleri için yazılım: http://sdd.toshiba.com/main.aspx?Path=ServicesandSupport/WarrantySupport/SoftwareUtilities
Fujitsu’s Notice of drive Utilities Desteği: http://www.fujitsu.com/us/services/computing/storage/hdd/
Toshiba bootable CD: (DOS Diagnostic Tool Ver. 7.0 For IDE/ATA/SATA Hard Drives)
http://sdd.toshiba.com/main.aspx?Path=ServicesSupport/FujitsuDrivesUSandCanada/SoftwareUtilities#diagnostic

Windows 7 boot nasıl onarılır?

Bilgisayarınızın sisteminde ciddi bir arıza oluşmuşsa ve bilgisayarınızdaki Sistem Kurtarma Seçenekleri menüsüne erişemiyorsanız, Windows 7 yükleme diskini veya bir USB flash sürücü ya da önceden oluşturduğunuz sistem onarım diskini kullanarak bu menüye erişebilirsiniz.

Bu yöntemi kullanmak için bu diski veya USB flash sürücüyü kullanarak bilgisayarınızı yeniden başlatmanız (önyüklemeniz) gerekir.

 1. Windows 7 yükleme diskini veya USB flash sürücüyü ya da sistem onarım diskini takın, ardından bilgisayarınızı kapatın.
 2. Bilgisayarın güç düğmesini kullanarak bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 3. İstendiğinde herhangi bir tuşa basın ve ardından görüntülenen yönergeleri izleyin.
 4. Windows Yükle sayfasında, Sistem Kurtarma Seçenekleri sayfasında, dilinizi ve diğer tercihlerinizi seçin, ardından İleri’yi tıklatın.
  • Windows Yükle sayfası ya da Sistem Kurtarma Seçenekleri sayfası görüntülenmezse ve bir tuşa basmanız istenmezse, bios ayarlarını değiştirmeniz gerekebilir. Bunun için de bilgisayarınızın veya anakartınızın kitapçığından boot seçeneklerini nasıl değiştireceğinizi öğrenebilirsiniz.
 5. Windows yükleme diskini veya USB flash sürücü kullanıyorsanız Bilgisayarınızı onarın’ı tıklatın.
 6. Onarmak istediğiniz Windows yüklemesini seçin ve İleri’yi tıklatın.
 7. Sistem Kurtarma Seçenekleri menüsünde, aracı açmak için tıklatın.

a) Windows 7 sistem onarma diski oluşturmuşsanız bu diski yerleştirin veya windows 7 kurulum diskini yerleştirin ve bilgisayarınızı bu DVD den başlatın.

b) Doğru klavye seçeneğini seçerek ileri tuşuna basın.

Not: Eğer Windows 7 kurulum dvdsi taktıysanız şimdi kur butonuna değil en alt solda yer alan windowsunuzu onarın linkine tıklayın.

 •  Tekrar 1. adımdan başlayarak bilgisayarınızı Sistem Kurtarma Seçeneklerini kullanarak başlatın. Sistem Kurtarma Seçenekleri menüsü gelince en alttaki Komut istemini seçin. Siyah pencere açıldığında şu komutları sırası ile yazarak her komuttan sonra enter tuşuna basın.

bootrec.exe  /fixmbr

bootrec.exe  /fixboot (bulunamadı mesajı çıkarabilir.)

bootrec.exe  /RebuildBcd

 • exit yazıp entera basarak komut penceresini kapatın ve Sistem Kurtarma Seçeneklerine geri dönün.
 • Bu onarma işlemi biraz sürecektir. Bu noktada iki mesaj görebilirsiniz “Windows otomatik olarak onarma işlemini tamamlayamadı” ve “Başlangıç onarma bu bilgisayarı otomatik olarak onaramıyor”.
 • Bu son adımı ise birkaç kez uygulamanız gerekebilir. Mesaj penceresini yukardaki kırmızı çarpıdan kapatın. Sorulduğunda gönderme seçeneğini seçin. Gelişmiş sistem geri yükleme ve kurtarma seçeneklerini gösteri tıklayın. Bir kere daha başlangıç onarmaya tıklayın.  Bu kez başlangıç onarma sadece bir kaç saniye sürecektir. Başlangıç onarma herhangi bir sorun bulamadı mesajını gösterene kadar bu adımı tekrarlayın. Son olarak windows 7 dvd nizi çıkarın ve sistemi yeniden başlatın.

 

Comments are closed.