Home > Microsoft Windows > Olay Görüntüleyicisi ile hata bulma

Olay Görüntüleyicisi ile hata bulma

February 6th, 2012

Olay görüntüleyicisini nasıl açacağınız ve hata aramasını nasıl yapacağınız ile ilgili 2 adet bölüm vardır. 1. Bölüm Windows Vista ve 7 için, 2. Bölüm ise Windows XP için yazılmıştır. İşletim sisteminiz hangisi ise ona göre makaleyi değerlendirebilirsiniz.

1. Windows 7 ve Vista için

Olay Görüntüleyicisi’ni açma

Olay Görüntüleyicisi, bilgisayarınızdaki önemli olaylarla ilgili ayrıntılı bilgileri görüntüleyen gelişmiş bir araçtır. Windows ve diğer programlarla ilgili hataları ve sorunları gidermede yararlı olabilir.

Başlat düğmesi Başlat düğmesinin resmi, Denetim Masası, Sistem ve Bakım, Yönetimsel Araçlar ve ardından Olay Görüntüleyicisi’ni çift tıklatarak Olay Görüntüleyicisi’ni açın.‌ Yönetici izni gerekli Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.

Not:

Olay Görüntüleyicisi’ni açmanın başka bir yolu da şudur: Başlat düğmesini tıklatın Başlat düğmesinin resmi. Ara kutusuna Olay Görüntüleyicisi yazın, sonra sonuçları veren listeden Olay Görüntüleyicisi’ni çift tıklatın.

Olay günlüklerinde (Olay Görüntüleyicisi’nde) hangi bilgiler görüntülenir?

Bu adımları uygulayabilmeniz için yönetici olarak oturum açmanız gerekir. Yönetici olarak oturum açmadıysanız, yalnızca kullanıcı hesabınıza ve uygulanan ayarları değiştirebilirsiniz ve bazı olay günlüklerine erişemeyebilirsiniz.

Olay günlükleri bilgisayarınızdaki önemli olayları (örneğin, bir kullanıcının bilgisayara oturum açması veya bir programın hata vermesi) kaydeden özel dosyalardır. Bu tür olaylar meydana geldiğinde, Windows bunları bir olay günlüğüne kaydeder, siz de Olay Görüntüleyicisi’ni kullanarak bunları okuyabilirsiniz. İleri düzey kullanıcılar Windows ve diğer programlarla ilgili sorunları çözerken olay günlüklerindeki ayrıntılardan yararlanabilirler.

Olay Görüntüleyicisi farklı günlüklerdeki bilgileri tarar. Windows Günlükleri’nde şunlar vardır:

 • Uygulama (program) olayları. Olaylar, önemine göre hata, uyarı veya bilgi adıyla sınıflandırılır. Hata, önemli bir sorundur (örneğin, veri kaybı). Uyarı, çok önemli olmayan ancak ileride sorun oluşmasına neden olabilecek bir olaydır. Bilgi olayı ise bir programın, sürücünün veya hizmetin başarılı bir şekilde çalıştığını belirtir.
 • Güvenlikle ilgili olaylar. Bu olaylara denetimler adı verilir ve olaya göre, “başarılı” veya “hatalı” şeklinde tanımlanırlar (örneğin, bir kullanıcının Windows’da başarılı bir şekilde oturum açıp açamaması).
 • Ayar olayları. Etki alanı denetleyicileri olarak yapılandırılmış bilgisayarların burada görüntülenen ek günlükleri olur.
 • Sistem olayları. Sistem olayları Windows ve Windows sistem hizmetleri tarafından günlüğe kaydedilir ve “hata”, “uyarı” veya “bilgi” şeklinde sınıflandırılır.
 • İletilen olaylar. Bu olaylar ilgili günlüğe başka bilgisayarlar tarafından iletilir.

Uygulama ve Hizmet Günlükleri farklı farklıdır. Bunlarda, bilgisayarınızda çalışan programlarla ilgili ayrı günlükler ve belirli Windows hizmetlerine ait daha ayrıntılı günlükler vardır.

 1. Olay Görüntüleyicisi’ni açmak için Başlat düğmesini Başlat düğmesinin resmi, Denetim Masası’nı, Sistem ve Güvenlik’i, Yönetimsel Araçlar’ı tıklatın, ardından Olay Görüntüleyicisi’ni çift tıklatın.‌ Yönetici izni gerekli Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.
 2. Sol bölmede bir olay günlüğünü tıklatın.
 3. Olayın ayrıntılarını görmek için olayı çift tıklatın.

2. Windows XP için

Windows XP için Olay Görüntüleyicisi’ni açma

Olay Görüntüleyicisi’ni açmak için aşağıdaki adımları izleyin:
Başlat‘ı ve sonra Denetim Masası‘nı tıklatın. Performans ve Bakım‘ı tıklatın, Yönetimsel Araçlar‘ı tıklatın ve Bilgisayar Yönetimi‘ni çift tıklatın. Veya, Olay Görüntüleyicisi ek bileşenini içeren MMC aracını açın.
Konsol ağacında, Olay Görüntüleyicisi‘ni tıklatın.
Uygulama, Güvenlik ve Sistem günlükleri Olay Görüntüleyicisi penceresinde görüntülenir.

Olaylar Günlükte Nasıl Bulunur

Olay günlüklerinin varsayılan görünümü tüm girdilerini listelemek biçimindedir. Belirli bir olayı bulmak veya olayların alt kümesini görüntülemek istiyorsanız, günlüğü arayabilir veya günlük verilerine filtre uygulayabilirsiniz.

Belirli Bir Günlük Olayı Nasıl Aranır

Belirli bir günlük olayını aramak için şu adımları izleyin:

 1. Başlat‘ı ve sonra Denetim Masası‘nı tıklatın. Performans ve Bakım‘ı tıklatın, Yönetimsel Araçlar‘ı tıklatın ve Bilgisayar Yönetimi‘ni çift tıklatın. Veya, Olay Görüntüleyicisi ek bileşenini içeren MMC aracını açın.
 2. Konsol ağacında, Olay Görüntüleyicisi‘ni genişletin ve ardından görüntülemek istediğiniz olayı içeren günlüğü tıklatın.
 3. Görünüm menüsünde, Bul‘u tıklatın.
 4. Görüntülemek istediğiniz olayın seçeneklerini Bul iletişim kutusunda belirtin ve Sonrakini Bul‘u tıklatın.

Arama ölçütlerinizle eşleşen olay ayrıntılar bölmesinde vurgulanır. Arama ölçütlerinizle tanımlanan olayın sonraki oluşumunu bulmak için Sonrakini Bul‘u tıklatın.

Günlük Olaylarına Nasıl Filtre Uygulanır

Günlük olaylarına filtre uygulamak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Başlat‘ı ve sonra Denetim Masası‘nı tıklatın. Performans ve Bakım‘ı tıklatın, Yönetimsel Araçlar‘ı tıklatın ve Bilgisayar Yönetimi‘ni çift tıklatın. Veya, Olay Görüntüleyicisi ek bileşenini içeren MMC aracını açın.
 2. Konsol ağacında, Olay Görüntüleyicisi‘ni genişletin ve ardından görüntülemek istediğiniz olayı içeren günlüğü tıklatın.
 3. Görünüm menüsünde, Filtre‘yi tıklatın.
 4. Filtre sekmesini tıklatın (önceden seçili değilse).
 5. İstediğiniz filtre seçeneklerini belirtin ve Tamam‘ı tıklatın.

Yalnızca filtre ölçütlerinizle eşleşen olaylar ayrıntılar bölmesinde görüntülenir.

Tüm günlük girdilerinin görüntülendiği görünüme geri dönmek için, Görünüm menüsünde Filtre‘yi tıklatın ve Varsayılanları Geri Yükle‘yi tıklatın.

Comments are closed.
%d bloggers like this: