Home > Microsoft Windows > Sistem Geri Yükleme Hatası: 0x80042308 çözümü

Sistem Geri Yükleme Hatası: 0x80042308 çözümü

February 5th, 2012

ÖNEMLİ NOT:

Aşağıda verilen bilgilerin çoğu uzman kullanıcılar içindir. Eğer regedit ve komut satırı hakkında bilginiz yoksa bu makaleyi kullanmanız önerilmez. Bir uzmandan destek almanız tavsiye edilir.

 

1. VSS Sağlayıcılarının kontrolü

Başlat tuşuna basın arama kısmına CMD yazarak aram sonucunda komut istemcisine sağ tıklayarak yönetici olarak çalıştırın ve komut satırına vssadmin list providers komutunu yazıp enter tuşuna basın.

Eğer aşağıdaki gibi bir ekran dışında Microsoft harici 3. party bir VSS sağlayıcısı yüklü ise öncelikle bu sağlayıcı kaldırın. Eğer VSS sağlayıcısı default olan Microsoft ise diğer adımlara devam edin.

2. Çoklu Yedek:

Şu anda başka bir yedekleme işleminin devam etmediğinden emin olun. Çünkü VSS aynı anda sadece 1 tane işlemin yürütülmesine izin verir.

3. Yedeklenmiş datalarda hata oluşması:

Komut satırını 1. maddedeki gibi yönetici olarak çalıştırın ve CHKDSK c: /F komutunu yazarak enter tuşuna her sürücü (C: yerine diğer sürücüleri de yazarak) için çalıştırın.

4. VSS kurulum sürecinde kalmış olabilir:

Bu durumu kontrol edip düzeltmek için aşağıdaki adımları takip edin:

a. Başlata tıklayıp arama kısmına regedit yazıp enter tuşuna basın. Onay istendiğinde kabul edin. Gelen regedit penceresinde HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup klasörüne gidin.

b. Aşağıdaki 2 değerden birinin ya da her ikisinin 0 (Sıfır) olmasına dikkat edin. Eğer farklı değer ise 0 (sıfır) değerini girin.
SystemSetupInProgress
UpgradeInProgress

5.VSS dll kütüphaneleri bozulmuş olabilir:

VSS dll kütüphanelerini yeniden yüklemek için aşağıdaki adımları takip edin:

a. 1. adımdaki gibi komut satırını yönetici olarak çalıştırın.
b. Volume Shadow Copy servisini net stop vss komutunu yazıp entera basarak durduralım.
c. Aşağıdaki komutları tek tek yazıp entera basarak dll kütüphanelerini sisteme tekrar tanıtalım.

regsvr32 ole32.dll
regsvr32 vss_ps.dll
Vssvc /Register
regsvr32 /i swprv.dll
regsvr32 /i eventcls.dll
regsvr32 es.dll
regsvr32 stdprov.dll
regsvr32 vssui.dll
regsvr32 msxml.dll
regsvr32 msxml3.dll
regsvr32 msxml4.dll

6.COM+ yeniden kurulması gerekebilir:

a. Regedit i tekrar çalıştıralım ve HKEY_Local_Machine\Software\Microsoft\COM3 bölümüne sağ tıklayarak ver diyelim. Bu bölümü bir dosyaya kaydederek yedekledikten sonra bu klasörü silelim.
b. Sistemi kapatıp kurtarma konsolu ile açalım ve clbcatq.dll dosyasının ismini ~clbcatq.dll olarak değiştirelim. (Not: ~işaretini kullandığınızdan emin olun.)
c. Sistemi normal olarak başlatarak Denetim masasından programlar ve özellikleri açalım. Windows özelliklerini ekle kaldıra girelim ve burada hiç bir şeyi değiştirmeden ileri tuşuna tıklayalım. Bu işlem COM+ ı yeniden kuracaktır.

7. Hedef sürücü NTFS formatlı değildir:

Yedek alacağınız sürücünün NTFS formatlı olduğundan emin olun. Bir sürücünün nasıl NTFS formata çevrildiği ile ilgili http://support.microsoft.com/kb/307881 makalesini inceleyebilirsiniz.

8. Yedek alacağınız sürücüde en az 100 MB boş alan olmasına dikkat edin.

Comments are closed.