Home > Microsoft Windows > Windows Aero Problemleri Nasıl Çözülür?

Windows Aero Problemleri Nasıl Çözülür?

February 20th, 2012

Aero, Windows Vista veya 7’nin hangi sürümlerinde bulunur?

Aşağıdaki sürümlerde Aero bulunur:

Windows 7 Home Premium, Windows 7 Proffessional, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Ultimate, Windows Vista Business, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Home Premium ve Windows Vista Ultimate. Aero, Windows XP’de veya Windows’un önceki sürümlerinde bulunmaz.

Bilgisayarınızda yüklü olan Windows sürümünü öğrenmek için aşağıdakileri uygulayın:

Başlat düğmesi Başlat düğmesinin resmi, Denetim Masası, Sistem ve Bakım ve ardından Karşılama Merkezi’ni tıklatarak Karşılama Merkezi’ni açın.

Kullanmakta olduğunuz Windows Vista sürümü, pencerenin üst kısmında bilgisayarınızla ilgili ayrıntılarla birlikte görüntülenir.

Doğru Windows sürümüne sahip olduğumda halde Aero’yu çalıştıramıyorum. Ne yapmam gerekir?

Bilgisayarınızın Aero’yu çalıştırmak için en düşük gereksinimleri sağladığından emin olun:

 • 1 gigahertz (GHz) 32 bit (x86) veya 64 bit (x64) işlemci
 • 1 gigabayt (GB) rasgele erişim belleği (RAM)
 • 128 megabayt (MB) grafik kartı

Aero için ayrıca Windows Görüntüleme Sürücüsü Modeli Sürücü, donanımda Pixel Shader 2.0 ve 32 bit piksel destekleyen bir DirectX 9 sınıfı grafik işlemci gerekir.

En iyi sonuçları elde etmek için aşağıdaki grafik işlemcisi önerilerini de göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz:

 • Çözünürlüğü 1.310.720 pikselden daha düşük olan tek bir monitörü desteklemek için 64 MB grafik belleği (örneğin, 1280×1024 çözünürlüğe sahip 17 inç bir düz ekran LCD monitör)
 • Çözünürlüğü 1.310.720 – 2.304.000 piksel olan tek bir monitörü desteklemek için 128 MB grafik belleği (örneğin, 1600 × 1200 çözünürlüğe kadar olan bir 21,1 inç düz ekran LCD monitörü)
 • Çözünürlüğü 2.304.000 pikselden fazla olan tek bir monitörü desteklemek için 256 MB grafik belleği (örneğin, 2560 × 1600 çözünürlüğe kadar olan bir 30 inç düz ekran LCD monitörü)

Bilgisayarım önerilen en düşük koşulu karşılıyor, ancak yine de Windows Aero’yu kullanamıyorum. Yapabileceğim başka bir şey var mı?

Evet. Rengin 32 bit olarak, monitör yineleme hızının 10 hertz’ten (Hz) fazla, temanın Windows Vista olarak, renk düzeninin Windows Aero olarak ayarlanmış olduğundan ve pencere çerçevesi saydamlığının açık konumda olduğundan emin olun.

Rengi 32 bit olarak ayarlamak için

 1. Başlat düğmesi Başlat düğmesinin resmi, Denetim Masası, Görünüm ve Kişiselleştirme, Kişiselleştirme ve ardından Görüntü Ayarları’nı tıklatarak Görüntü Ayarları’nı açın.
 2. Renkler altında, En Yüksek (32 bit) seçeneğini tıklatın ve sonra Tamam’ı tıklatın. (32 bit’i rengi seçemiyorsanız, çözünürlüğünüzün mümkün olduğu kadar yüksek olup olmadığını denetleyin ve daha sonra yeniden deneyin.)

Monitör yenileme hızını ayarlamak için

Çoğu monitörün zaten, Aero’yu çalıştırmak için yeterli bir en düşük yenilenme hızı (örneğin 60 Hz) vardır. Monitörünüz daha düşük düzeye ayarlanabiliyorsa, 10 Hz’den daha yüksek bir hıza ayarladığınızdan emin olun.

 1. Başlat düğmesi Başlat düğmesinin resmi, Denetim Masası, Görünüm ve Kişiselleştirme, Kişiselleştirme ve ardından Görüntü Ayarları’nı tıklatarak Görüntü Ayarları’nı açın.
 2. Gelişmiş Ayarlar’ı tıklatın.
 3. Monitör sekmesini tıklatın, ardından 10 Hz’den daha büyük bir yenileme hızı değerini tıklatın.
 4. Uygula’yı tıklatın. Monitörün ayarlanması kısa bir süre alabilir. Değişiklikleri korumak isteyip istemediğinizi soran bir ileti alırsanız, Evet’i tıklatın. Bu iletiyi alır ve değişiklikleri on beş saniye içinde uygulamazsanız, yenileme hızı özgün ayarınıza geri döner.
 5. Tamam’ı tıklatın.

Not:

Yenileme hızında yapılan değişiklikler, bilgisayarda oturum açan tüm kullanıcıları etkiler.

Masaüstü temasını Windows Vista veya Windows 7 olarak değiştirmek için

 1. Başlat düğmesi Başlat düğmesinin resmi, Denetim Masası, Görünüm ve Kişiselleştirme, Kişiselleştirme ve ardından Tema’yı tıklatarak Tema Ayarları’nı açın.
 2. Tema listesinde, Windows Vista veya Windows 7 seçeneğini tıklatın ve sonra Tamam’ı tıklatın.

Renk düzeninizi Windows Aero olarak değiştirmek için

 1. Başlat düğmesi Başlat düğmesinin resmi, Denetim Masası, Görünüm ve Kişiselleştirme, Kişiselleştirme ve ardından Renk Düzeni’ni tıklatarak Görünüm Ayarları’nı açın. Sayfanın altında Görünüm Ayarları iletişim kutusu gösterilmezse, Klasik görünüm özelliklerini aç’ı tıklatın.
 2. Renk düzeni listesinde, Windows Aero‌’yu tıklatın ve ardından Tamam’ı tıklatın.

Pencere çerçevesi saydamlığını açmak için

Pencere çerçevesi saydamlığını açmak için, öncelikle renk düzeni Windows Aero olarak ayarlanmalıdır.

 1. Başlat düğmesi Başlat düğmesinin resmi, Denetim Masası, Görünüm ve Kişiselleştirme ve ardından Kişiselleştirme’yi tıklatarak Kişiselleştirme’yi açın.
 2. Pencere Rengi ve Görünümü’nü tıklatın.
 3. Saydamlığı etkinleştir onay kutusunu seçin.

Not

Pencere Rengi ve Görünümü penceresi yerine Görünüm Ayarları iletişim kutusunu görüyorsanız, tema Windows Vista veya windows 7 olarak ayarlanmamış olabilir, renk düzeni Windows Aero olarak ayarlanmamış olabilir veya bilgisayar Windows Aero’yu çalıştırmak için en düşük donanım gereksinimlerini karşılamıyor olabilir.

Aero’yu çalıştırmak için gereken özellikleri sahip yeni bir ekran kartı yükledim ancak hala Aero’yu çalıştıramıyorum. Yapabileceğim bir şey var mı?

Evet. Grafik kartı ve sürücüsü Windows un ilk kurulumundan sonra yüklendiyse, üreticiye bağlı olarak bilgisayarın performans puanını güncelleştirmeniz gerekebilir, bu da Aero’yu otomatik olarak etkinleştirir.

Bilgisayarınızın performans puanını güncelleştirmek için

 1. Başlat düğmesi Başlat düğmesinin resmi, Denetim Masası, Sistem ve Bakım ve ardından Performans Bilgileri ve Araçları’nı tıklatarak Performans Bilgileri ve Araçları’nı açın.
 2. Puanımı güncelleştir’i tıklatın. Yönetici izni gerekli Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.

Aero’yu çalıştırmak için ekran kartımın sürücüsünü güncelleştirmem gerekir mi?

Olabilir. Ekran kartı üreticileri genellikle performansı geliştirmek veya uyum sorunlarını çözmek amacıyla sürücüleri için güncelleştirmeler yayımlar. En son sürücüyü edinmek için, ekran kartınızın üreticisinin web sitesindeki destek bölümünü ziyaret edin. Daha fazla bilgi için bkz. Düzgün çalışmayan donanımın sürücüsünü güncelleştirme.

Aero’yu bir dizüstü bilgisayarda çalıştırıyorum ve Aero camı tutarlı bir şekilde çıkmıyor. Yapabileceğim bir şey var mı?

Evet. Güç tasarrufu planını çalıştırıyorsanız, Windows bazen saydamlığı otomatik olarak kapatabilir. Bunun olmasını istemiyorsanız, Dengeli güç planına geçebilirsiniz.

Varolan bir güç planı değiştirmek için

 1. Başlat düğmesi Başlat düğmesinin resmi, Denetim Masası, Sistem ve Bakım ve ardından Güç Seçenekleri’ni tıklatarak Güç Seçenekleri’ni açın.
 2. Bir güç planı seçin sayfasında Dengeli’yi seçin.

Aero neden zaman zaman çalışmamaya başlıyor?

Bazı eski programlar Aero ile uyumlu olmayabilir. Bu programlardan birini çalıştırdığınızda, program çalıştığı sürece Aero çalışmayabilir. Program kapatıldığında Aero yeniden çalışmaya başlar. Bu sorunu önlemek için, Windows Vista ile uyumlu bir sürümünün olup olmadığını görmek üzere programın üreticisine başvurun.

Aero’yu kapatabilir miyim?

Evet. Aero renk düzeni kullanıldığında görüntü kalitesi düşüyorsa, Windows Vista Basic gibi başka bir renk düzenini kullanarak performansın iyileşip iyileşmediğine bakın.

 1. Başlat düğmesi Başlat düğmesinin resmi, Denetim Masası, Görünüm ve Kişiselleştirme, Kişiselleştirme ve ardından Renk Düzeni’ni tıklatarak Görünüm Ayarları’nı açın. Sayfanın altında Görünüm Ayarları iletişim kutusu gösterilmezse, Klasik görünüm özelliklerini aç’ı tıklatın.
 2. Renk düzeni listesinden başka bir renk düzeni seçin ve ardından Tamam’ı tıklatın.

Windows Server 2008 çalıştırıyorsam Aero’yu nasıl edinebilirim?

Windows Server 2008’de Aero renk düzenini etkinleştirmek için Masaüstü Deneyimi özelliğini yükleyin, Temalar hizmetini etkinleştirin, Windows Vista temasını seçin, sonra Windows Aero renk düzenini seçin.

Not:

Aero’yu çalıştırmak için ekran kartınızın sürücüsünü güncelleştirmeniz gerekebilir. Donanımınız Aero’yu desteklemiyorsa, saydamlık veya diğer Aero efektlerini içermeyen Windows Vista Basic renk düzenini seçebilirsiniz.

Windows Server 2008’de Masaüstü Deneyimi’ni yüklemek için

 1. Başlat’ı tıklatın, Denetim Masası’nı tıklatın, ardından Programlar ve Özellikler’ı çift tıklatın.
 2. Windows Özellikleri etkinleştir veya devre dışı bırak’ı tıklatın. Yönetici izni gerekli Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.
 3. Özellik Özeti bölümünde Özellik Ekle’yi tıklatın.
 4. Masaüstü Deneyimi onay kutusunu seçin ve ardından İleri’yi tıklatın.
 5. Yükle’yi tıklatın. Bilgisayarınızı yeniden başlatmanız istenebilir.

Windows Server 2008’de Temalar hizmetini etkinleştirmek için

 1. Başlat’ı tıklatın, Yönetimsel Araçlar’ın üzerine gelip Hizmetler’i tıklatın. Yönetici izni gerekli Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.
 2. Temalar’ı çift tıklatın.
 3. Başlangıç türü listesinde Otomatik’i seçin ve ardından Uygula’yı tıklatın.
 4. Hizmet durumu’nun altında Başlat’ı ve ardından Tamam’ı tıklatın.

Windows Vista temasını seçmek için

 1. Masaüstünde boş bir alanı sağ tıklatın ve ardından Kişiselleştir’i tıklatın.
 2. Temalar’ı tıklatın.
 3. Tema listesinde, Windows Vista seçeneğini tıklatın ve sonra Tamam’ı tıklatın.

Aero renk düzenini seçmek için

 1. Masaüstünde boş bir alanı sağ tıklatın ve ardından Kişiselleştir’i tıklatın.
 2. Pencere Rengi ve Görünümü’nü tıklatın.
 3. Renk düzeni listesinde, Windows Aero‌’yu tıklatın ve ardından Tamam’ı tıklatın. Windows Aero seçenek olarak listelenmiyorsa, donanımınızın Aero’yu destekleme yeteneği olduğundan ve en yeni ekran kartı sürücülerini yüklediğinizden emin olun.
Comments are closed.