EFS Şifrelenmiş dosyaları veya klasörleri kurtarma

Şifrelenmiş dosyaları veya klasörleri kurtarma

Yeni bir işletim sistemi yüklerseniz veya geçerli işletim sisteminizi yükseltirseniz veya geçerli işletim sisteminizde bir hata oluşursa, şifrelenmiş dosyalara erişiminizi kaybedebilirsiniz. Aşağıdaki adımlar şifrelenmiş dosyalarınıza yeniden erişim kazanmanıza yardımcı olabilir.

Aşağıdaki adımları gerçekleştirebilmeniz için, şifreleme anahtarınızı ve ilgili sertifikanızı bir CD veya USB flash sürücüsü gibi başka bir çıkarılabilir medyaya yedeklemiş olmanız gerekir.
  1. Eğer harici bir sabit diskte depolanan şifrelenmiş dosyalarınız varsa bunları kurtarabilmek için, sabit diski bilgisayarınıza bağlayın.
  2. Sertifikanızın ve anahtarınızın kaydedilmiş olduğu çıkarılabilir medyayı takın.
  3. Başlatı tıklayın, Arama kutusuna certmgr.msc yazıp ardından ENTER tuşuna basarak Sertifika Yöneticisi’ni açın.‌
  4. Kişisel klasörünü tıklatın.
  5. Eylem menüsünü tıklatın, Tüm Görevler’e gidin ve Al’ı tıklatın. Sertifika Alma Sihirbazı açılacaktır.
  6. İleri’yi tıklatın.
  7. Sertifikanın bulunduğu dosyanın konumunu girin veya Gözat’ı tıklatın ve sertifika dosyasının bulunduğu konuma gidin ve ardından İleri’yi tıklayın.Doğru konuma gittiğiniz halde alacağınız sertifikayı göremiyorsanız, Dosya adı kutusunun yanındaki listede Kişisel Bilgi Değişimi’ni tıklatın.
  8. Parolayı girin, Bu anahtarı verilebilir olarak işaretle onay kutusunu işaretleyin ve ardından İleri’yi tıklatın. Güçlü özel anahtar korumasını etkinleştirmeyin.
  9. Tüm sertifikaları aşağıdaki depolama alanına yerleştir’i tıklatın, Kişisel deponun işaretlendiğini onaylayın, İleri’yi tıklayın ve sonra Son’u tıklayın.Sertifikayı aldıktan sonra şifrelenmiş dosyalara erişebilmeniz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Exit mobile version