Kullanıcı Hesabı Denetimi (UAC) Nedir ve Nasıl Açılıp Kapatılır?

Kullanıcı Hesabı Denetimi (UAC), bilgisayarınıza yönetici düzeyinde izin gerektiren değişiklikler yapılmadan önce size bilgi vererek onayınızı ister. Varsayılan UAC ayarları, programlar bilgisayarınızda değişiklik yapmak istediğinde size bildirir, ancak UAC’nin sizi uyarma sıklığını değiştirebilirsiniz.

Aşağıdaki tabloda, UAC ayarlarının açıklaması ve her bir ayarın bilgisayarınızın güvenliğine olası etkisi anlatılmıştır.

Ayar Açıklama Güvenlik etkisi
Her zaman uyar
 • Programlar, bilgisayarınız veya Windows ayarları üzerinde yönetici izni gerektiren değişiklikler yapmadan önce uyarılırsınız.
 • Uyarı sırasında masaüstünüz soluklaşır ve bilgisayarda herhangi bir şey yapabilmek için önce UAC iletişim kutusundaki bildirimi onaylamanız veya reddetmeniz gerekir. Masaüstünüzün soluklaştırılmasına güvenli masaüstü denir; çünkü bu sırada diğer programlar çalışamaz.
 • Bu en güvenli ayardır.
 • Uyarıldığınızda, bilgisayarınıza değişiklik yapılmasına izin vermeden önce her iletişim kutusunun içeriğini dikkatle okumalısınız.
Yalnızca programlar bilgisayarımda değişiklik yapmaya çalıştığında uyar
 • Programlar, bilgisayarınız üzerinde yönetici izni gerektiren değişiklikler yapmadan önce uyarılırsınız.
 • Yönetici izni gerektiren Windows ayarlarında değişiklikler yapmaya çalışırsanız, uyarılmazsınız.
 • Windows dışından bir program bir Windows ayarını değiştirmeyi denediği zaman ise uyarılırsınız.
 • Size bilgi verilmeden Windows ayarlarına değişiklik yapılmasına izin vermek genellikle güvenlidir. Ancak, Windows ile birlikte gelen belirli programlara komutlar veya veriler geçirilebilir ve kötü amaçlı yazılımlar bu programları dosya yüklemek veya bilgisayarınızdaki ayarları değiştirmek amacıyla kullanarak bu durumdan yararlanabilir. Bilgisayarınızda hangi programların çalıştırılmasına izin verdiğinize her zaman dikkat etmelisiniz.
Yalnızca programlar bilgisayarımda değişiklik yapmaya çalıştığında uyar (masaüstümü soluklaştırma)
 • Programlar, bilgisayarınız üzerinde yönetici izni gerektiren değişiklikler yapmadan önce uyarılırsınız.
 • Yönetici izni gerektiren Windows ayarlarında değişiklikler yapmaya çalışırsanız, uyarılmazsınız.
 • Windows dışından bir program bir Windows ayarını değiştirmeyi denediği zaman ise uyarılırsınız.
 • Bu ayar “Yalnızca programlar bilgisayarımda değişiklik yapmaya çalıştığında uyar” ile aynıdır, ancak güvenli masaüstünde uyarılmazsınız.
 • UAC iletişim kutusu bu ayarda güvenli masaüstünde olmadığı için, diğer programlar iletişim kutusunun görünümüyle etkileşime girebilir. Bilgisayarınızda çalışan kötü amaçlı bir yazılım zaten varsa, bu küçük bir güvenlik riskidir.
Hiçbir zaman uyarma
 • Bilgisayarınıza değişiklik yapılmadan önce uyarılmazsınız. Yönetici olarak oturum açtıysanız, programlar bilginiz olmadan bilgisayarınızda değişiklik yapabilir.
 • Standart kullanıcı olarak oturum açtıysanız, yönetici izni gerektiren tüm değişiklikler otomatik olarak reddedilir.
 • Bu ayarı seçerseniz, UAC’yi kapatma işlemini tamamlamak için bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekir. UAC kapatıldıktan sonra, yönetici olarak oturum açan kişiler her zaman yönetici izinlerine sahip olur.
 • Bu en az güvenli ayardır. UAC’yi sizi hiçbir zaman uyarmayacak şekilde ayarladığınızda, bilgisayarınızı olası güvenlik risklerine açmış olursunuz.
 • UAC’yi sizi hiçbir zaman uyarmayacak şekilde ayarlarsanız, sizinle aynı bilgisayar erişimine sahip olacakları için hangi programları çalıştıracağınıza dikkat etmelisiniz. Bu erişim, korunan sistem alanlarını, kişisel verilerinizi, kaydedilmiş dosyaları ve bilgisayara depolanmış diğer her şeyi okumayı ve onlara değişiklik yapmayı içerir. Programlar aynı zamanda Internet dahil bilgisayarınızın bağlandığı her yerle iletişim kurup bilgi alıp verebilir.

Kullanıcı Hesabı Denetimini açma veya kapatma

 

Kullanıcı Hesabı Denetimi (UAC), bilgisayarınızda izinsiz değişiklik yapılmasını önlemenize yardımcı olur. Görev, yazılım yükleme ve diğer kullanıcıları etkileyen ayarların değiştirilmesi gibi yönetici hakları gerektirdiğinde sizden komut isteyerek çalışır.

Kullanıcı Hesabı Denetimi özelliğini kapatmanız önerilmez. Özelliği kapattıktan sonra en kısa sürede yeniden etkinleştirin.

Başlat – Denetim Masası – Kullanıcı Hesapları ve Aile Güvenliği ( ya da, ağ etki alanına bağlıysanız, Kullanıcı Hesapları) ve ardından Kullanıcı Hesapları’nı tıklatarak Kullanıcı Hesapları’nı açın.

Kullanıcı Hesabı Denetimi’ni aç veya kapat’ı tıklatın. Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.

UAC işlevini etkinleştirmek ve Bilgisayarınızı korumaya yardımcı olması için Kullanıcı Hesabı Denetimi’ni (UAC) kullanın onay kutusunu işaretleyin veya UAC’yi kapatmak için onay işaretini temizleyin, ardından Tamam’ı tıklatın.