Sanal Makine Disk (VHD) Dosyasından Veri Almak

Microsoft Sanal Disk veya Microsoft Sanal Makine dosyasından veri almak:

Windows 7 çalıştıran bir makinede Microsoft Sanal Makine diskleri herhangi bir programa ihtiyaç kalmadan gerçek disk gibi mount edilebilmekte ve üzerinde istediğiniz işlemler (Dosya kopyalama, silme, taşıma v.s.) yapılabilmektedir. Aşağıda bu işlemlerin nasıl yapılabileceği anlatılmaktadır.

1. Başlat menüsünden bilgisayarıma sağ tıklayarak yönet seçeneğini seçelim.

2. Gelen pencereden disk yönetimini tıklayalım.

 

3. Eylem menüsünden SSD ekle menüsünü seçelim.

 

4. Gelen pencerede gözat butonuna tıklayalım ve gelen pencereden Microsoft sanal makine veya sanal diskimizin (.vhd dosyası) bulunduğu konumu bularak dosyamızı seçelim ve aç butonuna tıklayalım.

5. Windows otomatik olarak disk dosyanızı tanıyacak işlemleri yaparak bir harf atayıp sanki gerçek disk takılmış gibi işlem yapacaktır.

6. Gelen bu pencereden dosyaları görüntülemek için klasörü aç kısmına tıklayalım.

 

7. Sanal diskiniz tıpkı gerçek disk gibi karşınıza gelecektir. Burada istediğiniz dosya (silme, kopyalama, taşıma v.b.) işlemlerini yapabilirsiniz.

8. İşiniz bittiğinde de diskinizi artık çıkarmak için gene 1. adımdan itibaren 3. adıma kadar olan işlemleri yapıyoruz. Bu sefer daha önce olmayan Disk1 üzerine sağ tıklayarak ayır seçeneğini seçiyoruz. Bu şekilde windows artık diski kullanımdan kaldıracak ancak sanal disk (.vhd) dosyası aynen son hali ile kalacaktır.

 

 

Exit mobile version