Skydrive Dosya Yükleme ve Paylaşma

Windows Live Skydrive Dosya paylaşma merkezinde dosya paylaşmak

Microsoft’un ücretsiz bir hizmeti olan Skydrive Dosya Paylaşımı adresinden dosya, fotoğraf, office belgeleri paylaşabilirsiniz. Bu makalede bu işlemlerin nasıl yapılacağı anlatılmaktadır.

Bir klasöre nasıl fotoğraf ve dosya ekleyebilirim?

SkyDrive standart karşıya yükleme sayfasını kullanarak bir defada bir klasöre veya albüme beş taneye kadar öğe ekleyebilirsiniz ya da toplu karşıya yükleme aracını kullanarak bir defada bir klasöre 200 taneye kadar dosya yükleyebilirsiniz.

Standart karşıya yükleme sayfasını kullanarak klasöre fotoğraf veya dosya eklemek için

 1. SkyDrive adresine gidin.Windows Live ID’nizle oturum açmanız gerekebilir.
 2. Dosyaları eklemek istediğiniz klasöre gidin.
 3. Dosya ekle’yi tıklatın.
 4. Dosyaları buraya bırakın kutusu görüntülendiğinde, bilgisayarınızdan seçin öğesini tıklatın.
 5. Karşıya yüklemek istediğiniz fotoğrafa veya dosyaya göz atıp fotoğrafı veya dosyayı seçin. Aç’ı tıklatın. Dosyalarınız karşıya yüklenecektir.

Sürükleyip bırakarak klasöre fotoğraf veya dosya eklemek için

 1. SkyDrive adresine gidin.Windows Live ID’nizle oturum açmanız gerekebilir.
 2. Dosyaları eklemek istediğiniz klasöre gidin.
 3. Dosya ekle’yi tıklatın.
 4. Sorulursa, Microsoft Silverlight’ı yükleyin.
 5. Karşıya yüklemek istediğiniz dosyaları eklemek için Dosyaları buraya bırakın alanına bırakın. Dosyalarınız hemen karşıya yüklenmeye başlayacaktır.

Notlar:

 • Fotoğraflarınız kişi etiketleri gibi meta veriler içeriyorsa, fotoğrafı Windows Live’a yüklediğinizde meta veriler korunmayabilir. Meta verilerinizin korunduğundan emin olmak için, fotoğrafı karşıya yüklerken veya Özgün fotoğraf boyutunu seçin. Fotoğraf resim yazıları, fotoğrafı nasıl karşıya yüklediğinizden bağımsız olarak her zaman korunur.
 • Microsoft her kullanıcının SkyDrive hizmetine bir ayda yükleyebileceği dosya sayısını sınırlayabilir.
 • Lütfen telif haklarına saygı gösterin ve çevrimiçi ortamda neleri paylaştığınız konusunda dikkatli olun. Malzemelerin yetkisiz olarak kopyalanması veya paylaşılması, Microsoft hizmet sözleşmesinin ihlali anlamına gelir.

Herkesle dosya ve fotoğraf paylaşmak için bağlantı alma

SkyDrive ile dosyalarınızın ve fotoğraflarınızın bağlantılarını belirli kişilerle veya kişi gruplarıyla paylaşabilirsiniz.

SkyDrive’daki dosyalarınızın ve fotoğraflarınızın bağlantısını herkesle paylaşmak için;

 1. SkyDrive‘a gidin ve oturum açın.Hotmail veya Messenger kullanıyorsanız, aynı Windows Live ID’yi kullanın; SkyDrive hesabınız zaten hazırdır. Bir Windows Live ID’niz yoksa, yeni bir tane edinmek için kaydolun (SkyDrive gibi ücretsizdir).
 2. Paylaşmak istediğiniz fotoğrafın veya dosyanın klasörünü bulun, sonra yanındaki onay kutusunu işaretleyin. Bilgi bölgesi sağda açılır.
 3. Paylaşma’nın altında Paylaş’ı seçin.
 4. Bir bloga veya Twitter’a bir bağlantı koymak istiyorsanız, Bağlantı al’ı tıklatın. (Ayrıca, hesaplarınızı birbirine bağlarsanız, doğrudan Facebook’a, MySpace’e ve LinkedIn’e de koyabilirsiniz.)
 5. Paylaşmak istediğiniz bağlantıyı kopyalayın.
 6. Başkalarının dosyayı yalnızca görmesine mi, yoksa hem görmesine hem düzenlemesine mi izin vereceğinize karar verebilirsiniz. İstediğiniz seçenek için Bağlantı oluştur’u tıklatın.
 7. Bağlantıyı kopyalayın, artık elinizde dosyanızın adresi mevcuttur. Bundan sonra kullanacağınız yere yapıştırarak kullanabilirsiniz.
Exit mobile version