ana sayfa > Microsoft Windows > Trojan ve virüs temizleme

Trojan ve virüs temizleme

Cuma, 13 Oca 2012

Sisteminizi etkileyen zararlı yazılımlardan kurtulmak:

 

Öncelikle sisteminizi temiz önyükleme yaparak gereksiz programlardan arındırmanız gerekir. Bunu yapmanın yolları da windows vista / 7 / XP  için aşağıda anlatılmıştır. Sisteminiz hangisi ise ona uygun olan başlığı takip edebilirsiniz. Bu işlem bittikten sonra ise http://www.microsoft.com/security/scanner/tr-tr/default.aspx adresinden Microsoft Safety Scanner yazılımını indirelim. Bu araç Microsoft tarafından sürekli güncellenmektedir. Bu aracı indirdikten sonra bir tam tarama gerçekleştirin. Bulunan zararlı yazılımları temizledikten sonra bilgisayarınızı tekrar yeniden başlatarak bir kez daha aynı yazılım ile taratın. Sisteminiz tamamen temizlenene kadar bu işlemi yapmanız gerekebilir.

Windows Vista veya Windows 7 için Temiz önyükleme işlemi:

Not Bilgisayar bir ağa bağlıysa, ağ ilke ayarları da bu adımları gerçekleştirmenizi engelleyebilir. Bir Microsoft destek mühendisi tarafından bildirilmedikçe, bilgisayardaki gelişmiş önyükleme seçeneklerini değiştirmek üzere Sistem Yapılandırma yardımcı programını kullanmamanız önerilir. Bunu yapmak bilgisayarınızın kullanılamamasına neden olabilir.

 1. Yönetici hakları olan bir hesap kullanarak bilgisayarda oturum açın.
 2. Başlat
   Başlat düğmesi

  düğmesini tıklatın, Aramaya Başla kutusuna msconfig.exe yazın ve Sistem Yapılandırma yardımcı programını başlatmak üzere ENTER tuşuna basın.

  Kullanıcı Hesabı Denetimi izni

  Yönetici parolası girmeniz veya onaylamanız istendiyse parolanızı girin veya Devam‘ı tıklatın.

 3. Genel sekmesinde, Seçmeli başlangıç seçeneğini tıklatıp seçin ve sonra Başlangıç öğelerini yükle onay kutusunu tıklatıp temizleyin. (Özgün BOOT.INI dosyasını kullanonay kutusu kullanılamaz.)
  Bu resmi aç
 4. Hizmetler sekmesinde, Tüm Microsoft hizmetlerini gizle onay kutusunu tıklatıp seçin ve sonra da Tümünü devre dışı bırak‘ı tıklatın.
  Bu resmi aç

  Not Bu adımı uyguladığınızda Microsoft hizmetleri çalışmaya devam eder. Bunlar Ağ Hizmetleri, Tak ve Kullan, Olay Günlüğü, Hata Bildirimi ve diğer hizmetlerdir. Bu hizmetleri devre dışı bırakırsanız, tüm geri yükleme noktalarını kalıcı olarak silebilirsiniz. Sistem Geri Yükleme yardımcı programını varolan geri yükleme noktalarıyla kullanmak istiyorsanız bu işlemi gerçekleştirmeyin.

 5. Tamam‘ı ve ardından Yeniden Başlat‘ı tıklatın.

 

Windows XP için Temiz önyükleme işlemi:

 

Windows XP’nin temiz önyüklemesini elle başlatma (yalnızca deneyimli kullanıcılar)

Bu bölüm ileri düzey bilgisayar kullanıcılarına yöneliktir. Gelişmiş sorun giderme konusunda deneyimli değilseniz, yardım için bir başkasına danışabilir veya Destek hizmetlerine başvurabilirsiniz.

Windows XP’nin temiz önyüklemesini elle başlatmak için şu adımları izleyin:

Adım 1: Sistem Yapılandırma Yardımcı Programı’nı başlatın

 1. Başlat‘ı tıklatın, Çalıştır‘ı tıklatın, msconfig yazın ve Tamam‘ı tıklatın.
 2. Sistem Yapılandırma Yardımcı Programı iletişim kutusu görüntülenir.

Adım 2: Seçmeli başlangıç seçeneklerini yapılandırın

 1. Sistem Yapılandırma Yardımcı Programı iletişim kutusunda, Genel sekmesini ve sonra da Seçmeli Başlangıç‘ı tıklatın.
 2. SYSTEM.INI Dosyası İşletilsin onay kutusunu tıklatarak temizleyin.
 3. WIN.INI Dosyası İşletilsin onay kutusunu tıklatarak temizleyin.
 4. Başlangıç Öğelerini Yükle onay kutusunu tıklatarak temizleyin. Sistem Hizmetlerini Yükle ve Özgün BOOT.INI dosyasını kullan onay kutularının işaretli olduğunu doğrulayın.
 5. Hizmetler sekmesini tıklatın.
 6. Tüm Microsoft Hizmetlerini Gizle onay kutusunu tıklatarak seçin.
 7. Tümünü Devre Dışı Bırak‘ı ve ardından Tamam‘ı tıklatın.
 8. Bilgisayarınızı yeniden başlatmanız istendiğinde, Yeniden başlat‘ı tıklatın.

Adım 3: Windows’da oturum açın

 1. İstendiğinde, Windows’da oturum açın.
 2. Aşağıdaki iletiyi aldığınızda, Bu iletiyi gösterme ya da Windows başlarken Sistem Yapılandırma Hizmet Programını başlat onay kutusunu tıklatarak seçin ve sonra da Tamam‘ı tıklatın:Notlar
  • Windows’un başlama şeklinde değişiklik yapmak için Sistem Yapılandırma Yardımcı Programını kullandınız.
  • Sistem Yapılandırma Yardımcı Programı şu anda Tanılama veya Seçmeli Başlangıç modunda olduğu için bu ileti görüntülenmektedir ve Windows her başlatıldığında yardımcı program çalışmaktadır.
  • Windows’u normal biçimde başlatmak ve Sistem Yapılandırma Yardımcı Programı’nı kullanarak yaptığınız değişiklikleri geri almak için, Genel sekmesindeki Normal Başlangıç modunu seçin.

Adım 4: Özellikleri devre dışı bırakmak için isteğe bağlı adım

Temiz önyüklemeyle bu hatayı düzeltebildiyseniz bu adımını gerçekleştirmeniz gerekmez.

Önemli Yaşadığınız sorun giderilmemişse ve bu adımı uygulamanız gerekiyorsa, bu adım tüm geri yükleme noktalarını bilgisayarınızdan kalıcı olarak kaldıracaktır. Sistem Geri Yükleme özelliği, bilgisayarınızı önceki bir durumuna geri yüklemek için geri yükleme noktalarını kullanır. Geri yükleme noktaları kaldırılırsa, Windows önceki bir durumuna geri yüklenemez.

Bu adımda Tak ve Kullan, ağ, olay günlüğü ve hata bildirimi gibi Microsoft özellikleri geçici olarak devre dışı bırakılır.

 1. Başlat‘ı tıklatın, Çalıştır‘ı tıklatın, msconfig yazın ve Tamam‘ı tıklatın.
  Sistem Yapılandırma Yardımcı Programı iletişim kutusu görüntülenir.
 2. Genel sekmesini tıklatın, Sistem Hizmetlerini Yükle onay kutusunu tıklatarak temizleyin ve sonra da Tamam‘ı tıklatın.
 3. Bilgisayarınızı yeniden başlatmanız istendiğinde, Yeniden başlat‘ı tıklatın.

 

yorumlar kapalı.