Home > Microsoft Windows > Windows 7 / Vista / XP Güvenli Mod Seçenekleri

Windows 7 / Vista / XP Güvenli Mod Seçenekleri

January 14th, 2012

Bilgisayarınızı güvenli modda başlatma (Windows XP)

 

 1. Devam etmeden önce bu yönergeleri yazdırmanız gerekir. Çünkü 2. adımda bilgisayarınızı kapattıktan sonra bunları görüntülemeniz mümkün olmayacaktır.
 2. Başlat düğmesini ve ardından Kapat’ı tıklatın.
 3. Windows iletişim kutusunda Kapat açılan listesinde, Yeniden Başlat ‘ı tıklatın ve sonra Tamam’ı tıklatın.
 4. Bilgisayarınız yeniden başlarken windows logosu gelmeden önce boot ekranı geçtikten sonre F8 tuşuna basın. NOT: Birden fazla işletim sistemi önyükleme için yapılandırılmış bir bilgisayarda, önyükleme menüsü göründüğünde F8 tuşuna basın.
 5. Uygun güvenli mod seçeneğinin üstüne ok tuşlarını kullanarak gelin ve ENTER tuşuna basın.
 6. Bir çift önyükleme veya çoklu önyükleme sisteminiz varsa, ok tuşlarını kullanarak erişmeniz gereken kurulumu seçin ve ENTER tuşuna basın.

 

Bilgisayarınızı güvenli modda başlatma (Vista)

 

Güvenli mod, Windows’u sınırlı bir dosya ve sürücü grubuyla başlatır. Güvenli modda başlangıç programları çalışmaz ve yalnızca Windows’u başlatmak için gereken temel sürücüler yüklenir.

Güvenli mod, doğru şekilde başlamayan veya Windows’un doğru şekilde başlamasına engel olan programlar ve sürücülerle ilgili sorunları gidermek için kullanılır. Bilgisayarı güvenli modda başlattığınızda sorun yeniden görüntülenmezse, varsayılan ayarları ve temel aygıt sürücülerini olası hata nedenleri arasından çıkarabilirsiniz. Yeni yüklenen bir program, aygıt veya sürücü Windows’un doğru şekilde çalışmasını engelliyorsa, bilgisayarınızı güvenli modda başlatıp, ardından soruna neden olan programı kaldırabilirsiniz.

 1. Bilgisayarınızdan tüm disketleri, CD’leri ve DVD’leri çıkarıp, ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın.
  Başlat düğmesini Başlat düğmesinin resmi tıklatın, Kilitle düğmesinin Kilit düğmesinin resmi yanındaki oku tıklatın, ardından Yeniden Başlat’ı tıklatın.
 2. Aşağıdakilerden birini yapın:
  • Bilgisayarınızda yüklü tek bir işletim sistemi varsa bilgisayarınız yeniden başlatılırken F8 tuşunu basılı tutun. F8 tuşuna, Windows logosu görüntülenmeden önce basmalısınız. Windows logosu görünürse, Windows oturum açma istemi görününceye kadar beklemeniz, sonra bilgisayarınızı kapatıp yeniden başlatarak yeniden denemeniz gerekir.
  • Bilgisayarınızda birden fazla işletim sistemi varsa, ok tuşlarını kullanarak güvenli modda başlatmak istediğiniz işletim sistemini vurgulayıp, ardından F8 tuşuna basın.
 3. Gelişmiş Önyüklerme Seçenekleri ekranında, ok tuşlarını kullanarak istediğiniz güvenli mod seçeneğini vurgulayıp, ENTER tuşuna basın. Seçeneklerle ilgili daha fazla bilgi için, bkz. Gelişmiş başlangıç seçenekleri (güvenli mod dahil).
 4. Yönetici haklarına sahip bir kullanıcı hesabı ile bilgisayarınızda oturum açın.

Bilgisayarınız güvenli moddayken, ekranın köşelerinde Güvenli Mod sözcüklerini görürsünüz. Güvenli moddan çıkmak için, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve Windows’un olağan şekilde başlamasına izin verin.

 

Bilgisayarınızı güvenli modda başlatma (Windows 7)

 

Güvenli mod Windows’u sınırlı bir dosya ve sürücü grubuyla başlatır. Güvenli modda başlangıç programları çalışmaz ve yalnızca Windows’u başlatmak için gereken temel sürücüler yüklenir. Daha fazla bilgi için, bkz. Güvenli mod nedir?

Güvenli mod, doğru şekilde başlamayan veya Windows’un doğru şekilde başlamasına engel olan programlar ve sürücülerle ilgili sorunları gidermek için kullanılır. Bilgisayarı güvenli modda başlattığınızda varolan sorunlardan biri yeniden oluşmazsa, varsayılan ayarları ve temel aygıt sürücülerini olası hata nedenleri arasından çıkarabilirsiniz. Yeni yüklenen bir program, aygıt veya sürücü Windows’un doğru şekilde çalışmasını engelliyorsa, bilgisayarınızı güvenli modda başlatıp, ardından soruna neden olan programı kaldırabilirsiniz. Güvenli modda sorunları giderme hakkında daha fazla bilgi için bkz. Güvenli modda kullanılan tanılama araçları.

 1. Bilgisayarınızdan tüm disketleri, CD’leri ve DVD’leri çıkarıp, ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın.
  Başlat düğmesini Başlat düğmesinin resmi tıklatın, Kapat düğmesinin Kapat düğmesinin resmi yanındaki oku tıklatın, ardından Yeniden Başlat’ı tıklatın.
 2. Aşağıdakilerden birini yapın:
  • Bilgisayarınızda tek bir işletim sistemi yüklüyse, bilgisayarınız yeniden başlatılırken F8 tuşuna tekrar tekrar basın. F8 tuşuna Windows logosu görüntülenmeden önce basmalısınız. Windows logosu görüntülenirse, Windows oturum açma isteminin görüntülenmesini bekledikten sonra bilgisayarınızı kapatıp yeniden başlatarak işlemi yeniden denemeniz gerekir.
  • Bilgisayarınızda birden fazla işletim sistemi varsa, ok tuşlarını kullanarak güvenli modda başlatmak istediğiniz işletim sistemini vurgulayıp, ardından F8 tuşuna basın.
 3. Gelişmiş Önyükleme Seçenekleri ekranında, ok tuşlarını kullanarak istediğiniz güvenli mod seçeneğini vurgulayıp ENTER tuşuna basın. Seçenekler hakkında daha fazla bilgi için bkz. Gelişmiş başlangıç seçenekleri (güvenli mod dahil).
 4. Yönetici haklarına sahip bir kullanıcı hesabı ile bilgisayarınızda oturum açın.

Bilgisayarınız güvenli moddayken, ekranınızın köşelerinde Güvenli Mod sözcüklerini görürsünüz. Güvenli moddan çıkmak için, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve Windows’un olağan şekilde başlamasına izin verin.

Comments are closed.