ana sayfa > Microsoft Windows > Windows 8 Proffessional sürümde bütün uygulamaları yönetici (administrator) olarak çalıştırmak

Windows 8 Proffessional sürümde bütün uygulamaları yönetici (administrator) olarak çalıştırmak

Aşağıda tarif edeceğim işlemler son derece tehlikelidir ve sadece Windows 8 proffessional ve enterprise sürüm için geçerlidir. Eğer group policy hakkında fazla bilginiz yok ise bu işlemleri uygulamanızı tavsiye etmem. Bu işlemlerin yapıldığı yer windows 8 in genel işleyişini bozabilecek ve hatta yeniden kurmadan düzeltilemeyecek hatalara sebep olabilir. Bu sebeple sadece tarif edilen bölümdeki işlemleri yapın. Diğer ayarlara dokunmayın. Bu işlemleri uygulamadan önce işletim sisteminizin bir tam imaj yedeğini almanızı ve geri dönüşüm noktası oluşturmanızı tavsiye ederim.

 1. Ekranın sağ üstüne tıklatın veya dokunun.
 2. Arama butonuna basın veya dokunun.
 3. arama penceresine gpedit.msc yazın.
 4. Gelen gpedit.msc yi çalıştırın.
 5. Gelen pencereden resimdeki alana gidin. Sağ taraftaki pencerede gösterilen bölüme gelin.

  gpedit.msc

  gpedit.msc

 6. Bu alanda sol taraftaki listeden Kullanıcı Hesabı Denetimi: Yönetici Onay Modu’ndaki yöneticiler için yükseltme isteminin davranışı yazan yere çift tıklayın.
 7. Gelen penceredeki ayarı resimdeki ayara getirin.

  gpedit.msc

  gpedit.msc

 8. Tamam butonuna basarak pencereyi kapatın.
 9. Gpedit.msc penceresini de kapatın.
 10. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Bu işlemler neticesinde artık bütün uygulamalarınız Windows 8 de yükseltilmiş modda (yönetici modu veya administrator modu) çalışacaktır.

 1. erdem üstün
  Cuma, 18 Eki 2013 zamanında 11:44 | #1

  özgür bey merhaba;
  isminizi ve sitenizi http://social.technet.microsoft.com/Forums/tr-TR/0e2c7fcc-51f2-40f5-aba9-65e896deb395/rds-kullanclar-iin-group-policy-sorunu?forum=windowsserver2008tr
  linkindeki vermiş olduğunuz cevaptan buldum. Daha önce microsft firmasının steady state diye bir ürünü vardı,bunu kullanarak bazı kullanıcıları (ki onları bir grubun içine atıyorduk) kısıtlayabiliyorduk.Windows 8 prof. uygun olmadığı için kullanamıyoruz.Onun yerşne sizinde bir üsteki makalede olduğu gibi daha çok group policy kullanılması öneriliyor.Çok tehlikeli olduğunuda belirtmişsiniz.Sorum şu domain ortamında değil kişisel olarak kullanılan bir windows 8 prof. da tablet üzerinden rdp yazılımı kullanılarak baglantı yapılıp orada bir yazılım çalıştırılıyor.Ancak o yazılımdan çıkılınca direkt masaüstüne düşüyor.RDP gelen kullanıcıların bu yazılımdan çıkar çıkmaz logoff olmasını sağlayabilirmiyim(yazılım bir exe müdahale etme şansım yok) yoksa masaüstüne gelse dahi hişç bir şey çaşıltırmasını engelleyebilrimiyim sadace logoof olabilsin.Group policy biraz baktım genelde yapılanlar bütün kullanıcıları etkiliyor.Sadace bir kullanıcıyı yada sadaec RDP group üyeleri için bir örnek alabilirmiyim.Yukarıdaki gibi resimlerle açıklarsanız çok sevinirim.Guest olarak yetki verirsem çalıştırılması istenen yazılım çalışmıyor.
  saygılarımla..

  • Cumartesi, 19 Eki 2013 zamanında 10:42 | #2

   Merhaba Erdem Üstün;

   Sanırım uzak masaüstü üzerinde sadece tek bir yazılım çalıştırıyorsunuz. Bu yazılım kapatılınca da uzak masaüstü bağlantısı sona ersin istiyorsunuz. Bunu çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Uzak masaüstü sunucunuz nedir? Buna uygun yapacağınız işlemleri anlatan makaleyi yazabilir veya hazırda varsa size sunabilirim.

 2. erdem üstün
  Cumartesi, 19 Eki 2013 zamanında 12:24 | #3

  özgür bey merhaba; cevabınız için çok teşekür ederim.windows 8 prof. kullanıyorum. Bu makine üzerinde bir kullanıcı aynı yazılımı çalıştırıyor sorun yok.Ayrıca bazı ek kullanıcılar tanımladım sadece uzak masaüstü grubuna dahil ettim,onlarda android işletim sistemine sahip tabletlerden remote desktop yazılımı olan jump free ile windows 8 olan makineye baglanıyorlar, onların başlangıç linkinede çalıştırmaları gerekli olan yazılımın linkini koydum.Baglandıkalrı anda çalışıyorlar sorun yok.Ancak meraktan veya çeşitli nedenlerle o yazılımdan çıktıkları anda windows 8 dekikendi masaüstüne düşüyorlar.Orda da uzak masaüstü grubuna dahil etmeme ragmen başlat,denetim masası,diğer programlar hepsi mevcut,Merkat olsa deniyorlar.Yapmak istediğim şey uzak masaüstü kullancısı olarak gelen kullanıcılar sadece o yazılımı çalıştırabilsinler başka hiç bir şey yapamasınlar ,olur ya yazılımda bir sorun çıktıgında kapanır ise masaüstünde yine bir linki olabilir onu çalıştırabilsinler istiyorum.Group policy de değişiklik yaptıgımda tüm kullanıcılar için geçerli oluyor.örnek Kullanıcı1,Kullanıcı5… için bu değişiklikler etkin olsun diyemiyorum.Kullanmış olduğumuz makine server tarzı olsa idi rdp ile gelene çalıştıracağı yazılımın pathini yazarak kurtarırdık ancak windows 8 pro kullanıyor olmamız bu durumu yaratıyor.Server pahalı ayrıca RDS için ayrı lisanslama gerektiyor.

  Uzun oldu kusura bakmayın.Özetlemek gerekirse Windows 8 proda makine başında çalışan admin grubuna dahil bir kullanıcı çalışmaya devam ederken biz tabletle bu makineye bağlanıp aynı yazılımı çalıştırıp işlerini görmelerini istiyoruz.Buraya kadarda sorun yok.Sorun uzak masaüstü kullanıcısı olarak gelenlerin yazılımdan çıktıktan sonra masaüstüne düşmeleri ve orada da her türlü başlat,masaüstü gibi işeyleri görmesi ve denemesini engellemek.

  yardımlarınız için çok teşekür ederim.

  • Pazar, 20 Eki 2013 zamanında 12:02 | #4

   Merhaba tekrar;

   Ne yazık ki Windows 8 proffessional için bahsettiklerinize hiç bir çözüm yolu yok. gpedit.msc uygulayabilirsiniz. Ancak bu da oldukça sınırlı olacaktır sizin isteklerinize karşılık vermeyecektir. Kısıtlamak istediğiniz kullanıcı ile oturum açarak gpedit.msc yi yönetici olarak çalıştırmanız gerekli kısıtlamaları yapmanıza olanak sağlayacaktır. Bu bölümde sadece current users kısmında değişiklik yapmanız gerekir. Machine kısmında yapılan tüm değişiklikler bütün kullanıcıları etkiler. Ancak dediğim gibi sunucu olmadan bu işi çözebilmenizin kolay bir yolu yok. Windows 8 normalde maksimum 2 kullanıcının aynı anda RDP kullanmasına izin verir. Eğer bu yöntemin dışına çıkıyorsanız zaten lisans anlaşması dışına çıkmışsınız demektir. Dolayısı ile size en uygun çözüm gene bir sunucu ve RDP lisanslamasıdır.

 3. erdem üstün
  Pazar, 20 Eki 2013 zamanında 12:55 | #5

  özgür bey çok teşekür ederim ilginize.Current users kısmını bir deneyeyim.
  iyi günler