Windows Vista, 7, 2008 de bilgisayarı kapat, yeniden başlat komutlarını başlat menüsünden kaldırmak

Aşağıdaki işlemleri Windows Vista Business ve Enterprise sürümleri, Windows 7 Proffessional, Ultimate, Enterprise sürümleri ve tüm Windows 2008 server sürümleri için yapabilirsiniz.

Önemli Not:

Aşağıda tarif ettiğim işlemler Administrator hesabı ile yapılmamalıdır. Eğer hatalı bir işlem yaparsanız windowsu yeniden kurmadan düzeltmeniz mümkün olmayabilir. Sadece bahsedilen değişiklikleri yapın. Bilmediğiniz ayarları denemek için değiştirmeyin.

  1. Başlat – çalıştırı (Win+R) açın.
  2. gpedit.msc yazıp çalıştıra basın.
  3. Karşınıza gelen lokal group policy ekranında sol taraftaki listede Kullanıcı Yapılandırması nın yanındaki beyaz ok işaretine basarak genişletin.
  4. Yönetici Şablonlarının yanındaki beyaz ok işaretine basarak genişletin.
  5. Başlat Menüsü ve Görev Çubuğu na tıklayın.
  6. Ekranın sağ tarafındaki listede Bilgisayarı Kapat, Yeniden Başlat, Uyku ve Hazırda Beklet komutlarını kaldır ve erişimi engelle seçeneğini bulup çift tıklayın.
  7. Gelen pencerede etkin olarak işaretleyin.
  8. Uygula, tamam diyerek başka bir ayara dokunmadan pencereleri kapatın.
  9. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Bundan sonra ise bilgisayarınızı kapatmak veya yeniden başlatmak istediğinizde sadece komut isteminden veya bilgisayarın düğmelerinden kapatabilir, yeniden başlatabilirsiniz.

Bilgisayarı kapatma komutları ise:

shutdown -s -t 0 (Bilgisayarı anında kapatır. -t 0 (sıfır) parametresi ise bilgisayarın kaç saniye sonra kapanmasını istediğinizi belirler.)

shutdown -r -t 0  (Bilgisayarı anında yeniden başlatır. -t 0 (sıfır) parametresi ise bilgisayarın kaç saniye sonra yeniden başlamasını istediğinizi belirler.)

Bu komutları Başlat – çalıştıra (win+R) yazarak çalıştırabilirsiniz.

“Windows Vista, 7, 2008 de bilgisayarı kapat, yeniden başlat komutlarını başlat menüsünden kaldırmak” için 2 cevap

  1. SELAM ben windows8 kullanıyorum bilgisayarımın markası VAIO laptopum acıldıgında uygulamalar çıkıyordu Yigenim oynarken bu uygulamaların hepsi gitti pc yi açtıgımda siyah bi ekran geliyor hiç bi uygulama görünmüyor magazada acılmıyor bir bilginiz var mı bu konuda ?????

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Exit mobile version