ana sayfa > Microsoft Windows > Windows’un 32 bit ve 64 bit sürümlerini çalıştıran istemci bilgisayarlar için sürücü ekleme

Windows’un 32 bit ve 64 bit sürümlerini çalıştıran istemci bilgisayarlar için sürücü ekleme

Çarşamba, 04 Nis 2012

Yazıcının bağlı olduğu makine Windows 7, Windows Vista, Windows Server 2008 R2 ise:

Yazdırma sunucusundan farklı işlemci mimarisine sahip istemci bilgisayarları desteklemek için ek sürücüler yüklemeniz gerekir. Örneğin, yazdırma sunucunuz Windows’un 64 bit bir sürümünü çalıştırıyorsa ve siz Windows’un 32 bit sürümünü çalıştıran istemci bilgisayarları desteklemek istiyorsanız, her yazıcı için x86 tabanlı sürücüler yüklemeniz gerekir. Tam tersi için de Windowsun 32 bit sürümünü çalıştıran yazdırma sunucusuna 64 bit windowsdan yazdırabilmek için 64 bit sürücü kurmanız gerekir.

Not: En fazla 2 GB boyutunda yazıcı sürücüleri ekleyebilirsiniz. 2 GB’den büyük yazıcı sürücülerinin yedeğini alamazsınız.

Yazdırma sunucusuna istemci yazıcı sürücüleri eklemek için

  1. Yazdırma Yönetimi’ni açın.
  2. Sol bölmede, Yazdırma Sunucuları‘nı tıklatın, ilgili yazdırma sunucusunu tıklatın ve sonra Yazıcılar‘ı tıklatın.
  3. Orta bölmede, ek yazıcı sürücülerini eklemek istediğiniz yazıcıyı sağ tıklatın ve sonra Paylaşımı Yönet‘i seçin.
  4. Ek Sürücüler‘i tıklatın. Ek Sürücüler iletişim kutusu görüntülenir.
  5. Sürücüleri eklemek istediğiniz işlemci mimarisinin onay kutusunu seçin.Örneğin, yazdırma sunucusu Windows’un x64 tabanlı bir sürümünü çalıştırıyorsa, Windows’un 32 bit bir sürümünü çalıştıran istemci bilgisayarlar için yazıcı sürücüsünün 32 bit sürümünü yüklemek üzere x86‘yı seçin.
  6. Yazdırma sunucusunun sürücü deposunda uygun yazıcı sürücüleri yoksa, Windows sizden sürücü dosyalarının konumunu ister. Uygun sürücü dosyalarını karşıdan yükleyin ve çıkarın, ardından görüntülenen iletişim kutusunda sürücünün .inf dosyasının yolunu belirtin.

Not: Bazı yazıcı sürücülerini yüklemeden dosyalarını çıkaramayabilirsiniz. Bu durumda, yazdırma sunucusuna eklemek istediğiniz yazıcı sürücüleriyle aynı işlemci mimarisini kullanan istemci bilgisayarda oturum açın ve bu yazıcı sürücülerini yükleyin. Daha sonra, yazdırma sunucusuna bağlanmak için istemci bilgisayarda Yazdırma Yönetimi’ni kullanın ve ardından Ek Sürücüler iletişim kutusunda sürücüleri ekleyin. Windows, sürücüleri istemci bilgisayardan yazdırma sunucusuna otomatik olarak yükler.

Yazıcı sürücülerini güncelleştirme veya değiştirme

Bir yazıcının yazıcı sürücülerini güncelleştirmek veya değiştirmek için aşağıdaki yordamı kullanın. İstemci bilgisayarlar, yazıcıya yazdırmayı tekrar denediklerinde güncelleştirilmiş yazıcı sürücüleri karşıdan yüklenir ve kurulur.

Not: Aygıt üreticisi tarafından sağlanan yazıcı sürücülerini yüklerken, bu yordamı kullanmak yerine yazıcı sürücüsüyle birlikte verilen yönergeleri izleyin.

Bir yazıcının yazıcı sürücülerini güncelleştirmek ve değiştirmek için

 1. Yazdırma Yönetimi’ni açın.
 2. Sol bölmede, Yazdırma Sunucuları‘nı tıklatın, ilgili yazdırma sunucusunu tıklatın ve sonra Yazıcılar‘ı tıklatın.
 3. Orta bölmede, sürücüsünü değiştirmek veya güncelleştirmek istediğiniz yazıcıyı sağ tıklatın ve sonra Özellikler‘i tıklatın.
 4. Gelişmiş sekmesini tıklatın.
 5. Sürücü kutusunda yeni bir sürücü seçin veya yeni yazıcı sürücüsü yüklemek için Yeni Sürücü‘yü tıklatın.

Yazıcı sürücülerini kaldırma

Windows 7 veya Windows Server 2008 R2 çalıştıran bilgisayarda bir yazıcı sürücüsünü yüklerken, Windows yazıcı sürücüsünü önce yerel sürücü deposuna yükler ve sonra sürücüyü sürücü deposundan yükler.

Yazıcı sürücülerini kaldırırken, yalnızca yazıcı sürücüsünü silme veya tüm yazıcı sürücüsü paketini kaldırma seçeneğiniz olur. Yazıcı sürücüsünü silerseniz, Windows yazıcı sürücüsünü kaldırır, ancak, daha sonra sürücüyü yeniden yüklemenize izin vermek için yazıcı sürücüsü paketini sürücü deposunda bırakır. Yazıcı sürücüsü paketini kaldırırsanız, Windows, paketi yazıcı deposundan silerek yazıcı sürücüsünü bilgisayardan tamamen kaldırır.

Yazıcı sürücülerini bir sunucudan kaldırmak için, aşağıdaki yordamı kullanın:

Yazıcı sürücülerini kaldırmak için

 1. Yazdırma Yönetimi’ni açın.
 2. Sol bölmede, Yazdırma Sunucuları‘nı tıklatın, ilgili yazdırma sunucusunu tıklatın ve sonra Yazıcılar‘ı tıklatın.
 3. Orta bölmede, silmek istediğiniz sürücüyü kullanan yazıcıları sağ tıklatın veya her yazıcının kullandığı sürücüyü başka bir sürücüyle değiştirin.
 4. Sol bölmede, Yazdırma Sunucuları‘nı tıklatın, ilgili yazdırma sunucusunu tıklatın ve sonra Sürücüler‘i tıklatın.
 5. Orta bölmede sürücüyü sağ tıklatın ve aşağıdakilerden birini yapın:
  • Yalnızca yüklü sürücü dosyalarını silmek için Sil‘i tıklatın.
  • Sürücü paketini sürücü deposundan kaldırarak sürücüyü bilgisayardan tamamen silmek için, Sürücü Paketini Kaldır‘ı tıklatın.

Dikkat edilecek diğer noktalar

 • Yazdırma Yönetimi’ni açmak için, Başlat‘ı tıklatın, Yönetimsel Araçlar‘ın üzerine gelin ve sonra Yazdırma Yönetimi‘ni tıklatın.
 • Bu görevi gerçekleştirmek için yönetici kimlik bilgilerine sahip olmanız gerekir.

Yazıcının bağlı olduğu makine Windows XP ise:

Windows XP 32 bit çalıştıran bir bilgisayara bağlı yazıcıya Windows 64 bit çalıştıran bir makineden yazdırmak istiyorsanız XP makinenize 64 bit sürücüyü ilave etmeniz gerekir. Bunun için ise şu adımlar takip edilmelidir:

 1. Başlat – Denetim Masası – Yazıcılar
 2. Yüklü ve paylaştırılmış olan yazınıza sağ tıklayarak özelliklerine girin.
 3. Paylaşım sekmesine tıklayın.
 4. En altta bulunan ek sürücüler butonuna tıklatın.
 5. Bu bölümde yüklemek istediğiniz sürücü 64bit ise x64 onay butonunu 32 bit ise x86 onay butonunu işaretleyerek tamam butonuna tıklayın.
 6. Sistem sizden 32 veya 64 bit sürücünüzün yerini soracaktır. Sisteme sürücünüzün yerini göstererek tamam butonuna tıklatın.
 7. Sistem yeni sürücünüzü yükleyerek kullanıma hazır hale getirecektir.
yorumlar kapalı.