Windows 8, 8.1 ve 2012 için Winsxs Klasörünü Temizleyerek Diskte Yer Açmak

Disk alanından kazanmak istediğiniz zamanlarda Windows 8, Windows 8.1 ve Windows 2012 server için Winsxs klasöründe temizlik yaparak yer açabilirsiniz. Ancak winsxs klasörünün içeriğini direk silmek sistemin düzgün çalışmamasına sebep olur. Bu klasöre manuel dosya silerek müdahele ederseniz windows tekrar açılmayabilir ve sistem kararsız hale gelerek windowsu baştan kurmanıza sebep olabilir.

  1.  Görev zamanlayıcıyı açarak StartComponentCleanup görevini çalıştırmanız gerekir. Bunun için öncelikle görev zamanlayıcıyı açabilirsiniz.
  2. Görev zamanlayıcıyı açtığınızda aşağıdaki ekran karşınıza gelir.
  3. Sol taraftaki menüden Görev Zamanlayıcı Kitaplığı\Microsoft\Windows\Servicing klasörünün üstüne tıklayın.
  4. Klasöre tıkladığınızda sağ tarafta startcomponentcleanup işleminin üstüne sağ tıklayın.
  5. Gelen menüden çalıştır seçeneğini seçin.
  6. Sistem aşağıdaki gibi durum ekranına çalışıyor şeklinde ibareyi koyar. Bu işlem normalde windows tarafından ayda 1 kez çalıştırılmak üzere planlanır. Ancak bazen bu işlem tamamlanamaz bu durumda winsxs boyutu biraz fazla olabilir. Bu gibi durumlarda bu makaleyi kullanarak işlemi yapabilirsiniz. Bu işlem yaklaşık olarak 1 saat civarı sürebilir. Görev zamanlayıcıyı kapatarak diğer işlemlerinize devam edebilirsiniz. Sistem işlemler bittiği zaman herhangi bir uyarı vermez. Gene görev zamanlayıcı açarak son çalıştırma sonucundan durumu kontrol edebilirsiniz. İşlem bittikten sonra disk temizleme işlemini başlatmanız gerekir. Sistem dosyalarını da seçtiğinizde gereksiz dosyaların hepsi silinecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Exit mobile version