Windows Vista veya Windows 7’de temiz önyükleme gerçekleştirerek sorun giderme

Adım 1: Temiz önyükleme gerçekleştirin

Not: Bilgisayar domain bulunan bir ağa bağlıysa, ağ ilke ayarları bu adımları gerçekleştirmenizi engelleyebilir. Bir Microsoft destek mühendisi tarafından bildirilmedikçe, bilgisayardaki gelişmiş önyükleme seçeneklerini değiştirmek üzere Sistem Yapılandırma Yardımcı Programını (msconfig) kullanmamanız önerilir. Bu işlemleri yapmak bilgisayarınızın kullanılamamasına neden olabilir.

 1. Yönetici hakları olan bir hesap kullanarak bilgisayarda oturum açın.
 2. Başlat
   Başlat düğmesi

  düğmesini tıklatın, Aramaya Başla kutusuna msconfig.exe yazın ve Sistem Yapılandırma yardımcı programını başlatmak üzere ENTER tuşuna basın.

  Kullanıcı Hesabı Denetimi izni

  Yönetici parolası girmeniz veya onaylamanız istendiyse parolanızı girin veya Devam‘ı tıklatın.

 3. Genel sekmesinde, Seçmeli başlangıç seçeneğini tıklatıp seçin ve sonra Başlangıç öğelerini yükle onay kutusunu tıklatıp temizleyin. (Özgün BOOT.INI dosyasını kullanonay kutusu kullanılamaz.)
  Bu resmi aç
 4. Hizmetler sekmesinde, Tüm Microsoft hizmetlerini gizle onay kutusunu tıklatıp seçin ve sonra da Tümünü devre dışı bırak‘ı tıklatın.
  Bu resmi aç

  Not Bu adımı uyguladığınızda Microsoft hizmetleri çalışmaya devam eder. Bunlar Ağ Hizmetleri, Tak ve Kullan, Olay Günlüğü, Hata Bildirimi ve diğer hizmetlerdir. Bu hizmetleri devre dışı bırakırsanız, tüm geri yükleme noktalarını kalıcı olarak silebilirsiniz. Sistem Geri Yükleme yardımcı programını varolan geri yükleme noktalarıyla kullanmak istiyorsanız bu işlemi gerçekleştirmeyin.

 5. Tamam‘ı ve ardından Yeniden Başlat‘ı tıklatın.

Adım 2: Hizmetlerin yarısını etkinleştirin

 1. 1a ve 1b adımlarını uygulayarak Sistem Yapılandırma yardımcı programını başlatın.
 2. Hizmetler sekmesini tıklatın ve Tüm Microsoft hizmetlerini gizle onay kutusunu tıklatıp seçin.
 3. Hizmet listesindeki onay kutularının yarısını tıklatıp seçin.
 4. Tamam‘ı ve ardından Yeniden Başlat‘ı tıklatın.

Adım 3: Sorunun yeniden oluşup oluşmadığını belirleyin

Sorun oluşmaya devam ediyorsa, 1. ve 2. adımları yineleyin. 2. adımda, Hizmet listesinde seçili olan onay kutularının yarısını tıklatıp temizleyin.

Sorun oluşmaya devam etmiyorsa, 1. ve 2. adımları yineleyin. 2. adımda, Hizmet listesinde temizlenmiş olan onay kutularının yalnızca yarısını seçin. Tüm onay kutularını seçinceye kadar bu adımları yineleyin.

Hizmet listesinde yalnızca bir hizmet seçiliyse ve sorunu yaşamaya devam ediyorsanız, seçili hizmet bu soruna neden oluyor demektir. 6. adıma geçin. Hiçbir hizmet bu soruna neden olmuyorsa, 4. adıma gidin.

Adım 4: Başlangıç öğelerinin yarısını etkinleştirin

 1. 1. adımı yineleyerek temiz önyükleme gerçekleştirin.
 2. Başlangıç sekmesini tıklatın ve Başlangıç Öğesi listesindeki onay kutularının yarısını tıklatıp seçin.
 3. Tamam‘ı ve ardından Yeniden Başlat‘ı tıklatın.

Adım 5: Sorunun yeniden oluşup oluşmadığını belirleyin

Sorun oluşmaya devam ediyorsa, 1. ve 4. adımlar arasını yineleyin. 4. adımda, Başlangıç Öğesi listesinde seçili olan onay kutularının yarısını tıklatıp temizleyin.

Sorun oluşmaya devam etmiyorsa, 1. ve 4. adımlar arasını yineleyin. 4. adımda, Başlangıç Öğesi listesinde temizlenmiş olan onay kutularının yalnızca yarısını seçin. Tüm onay kutularını seçinceye kadar bu adımları yineleyin.

Başlangıç Öğesi listesinde tek bir başlangıç öğesi seçiliyse ve sorunu yaşamaya devam ediyorsanız, seçili başlangıç öğesi bu soruna neden oluyor demektir. 6. adıma geçin.

Bu soruna hiçbir başlangıç öğesi neden olmuyorsa, sorun büyük olasılıkla bir Microsoft hizmeti nedeniyle oluşuyor demektir. Sorunun hangi Microsoft hizmeti nedeniyle oluştuğunu belirlemek için, Tüm Microsoft hizmetlerini gizleonay kutusunu seçmeden 1. ve 2. adımları yineleyin.

Adım 6: Sorunu çözümleyin

Soruna neden olan başlangıç öğesini veya hizmeti belirledikten sonra, sorunun çözümlenip çözümlenemeyeceğini belirlemek üzere program üreticisine başvurun. Veya, Sistem Yapılandırma yardımcı programını çalıştırın ve soruna neden olan öğenin onay kutusunu tıklatıp temizleyin.

Adım 7: Bilgisayarı her zamanki gibi başlatılacak şekilde sıfırlayın

Sorun giderme adımlarını tamamladıktan sonra, aşağıdaki adımları izleyerek bilgisayarı her zamanki gibi başlatılacak şekilde sıfırlayın:

 1. Başlat
   Başlat düğmesi

  düğmesini tıklatın, Aramaya Başla kutusuna msconfig.exe yazın ve sonra ENTER tuşuna basın.

  Kullanıcı Erişimi Denetimi izni

  Yönetici parolası girmeniz veya onaylamanız istendiyse parolanızı girin veya Devam‘ı tıklatın.

 2. Genel sekmesinde, Normal Başlangıç seçeneğini ve sonra da Tamam‘ı tıklatın.
 3. Bilgisayarınızı yeniden başlatmanız istendiğinde Yeniden başlat‘ı tıklatın.

“Windows Vista veya Windows 7’de temiz önyükleme gerçekleştirerek sorun giderme” için bir cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.